Co jsem přečetl v roce 2019 a co z toho bylo nejlepší

Vojtěch Bruk
Vojtěch Bruk

Rád čtu. Díky knihám může člověk prožít věci a získat zkušenosti, které mu změní život, aniž by se musel hnout ze své postele. Knihy jsou čtvrtou dimenzí našeho světa. Čtení vás změní. Mně změnilo rozhodně. Když čtete, život je jiný. Vloni jsem přečetl 58 knih a dalších 16 rozečetl. Před třemi lety jsem za rok přečetl nanejvýš několik billboardů a návodů na přípravu instantních jídel. To bylo vše. Proto než se pustím do představení knih, které mě vloni nejvíce zaujaly, rád bych zkusil nabídnout nějaké rady lidem, kteří nečtou (a chtěli by) — protože jsem tam byl…   [su_spoiler title=“Nemám…

Rád čtu. Díky knihám může člověk prožít věci a získat zkušenosti, které mu změní život, aniž by se musel hnout ze své postele. Knihy jsou čtvrtou dimenzí našeho světa.

Čtení vás změní. Mně změnilo rozhodně. Když čtete, život je jiný.

Vloni jsem přečetl 58 knih a dalších 16 rozečetl. Před třemi lety jsem za rok přečetl nanejvýš několik billboardů a návodů na přípravu instantních jídel. To bylo vše.

Proto než se pustím do představení knih, které mě vloni nejvíce zaujaly, rád bych zkusil nabídnout nějaké rady lidem, kteří nečtou (a chtěli by) — protože jsem tam byl…
 

[su_spoiler title=“Nemám motivaci (PROČ ČÍST)“ open=“no“ style=“default“ icon=“plus“ anchor=““]

Podcasty, články, videa, rozhovory, filmy… to vše jsou formáty, které se čtením soupeří o náš čas a pozornost. Často jsou zábavnější, rychlejší, stručnější a výstižnější. Také není pochyb o tom, že spousta knih non-fikce by mohla mít třetinu stran, aniž by ztratila něco ze svého sdělení. 

Přesto má čtení několik schopností, které z něj dělají, dle mého, činnost s nejvyšším ROI vůbec. 

 • Beletrie rozvíjí a buduje empatii. Tím, že vidíte příběhy očima hrdinů, chápete je. Rozumíte tomu, proč jednali, jak jednali, ať už s jednáním souhlasíte či nikoliv. Tím, že máte background k postavám, rozumíte jim. V běžném životě background k postavám nemáte. Když ale přečtete dostatek knih, věřím, že člověk, začně minimálně nějaký background předpokládat. Jednoslovně se tomu říká empatie a těžko byste v životě hledali důležitější vlastnost. 
 • Čtení je mentální gym. 
 • Všechna moudrost lidstva je v knihách. Knihy jsou na světě přes tisíc let a příběhy a moudrost v nich zaznamenána ještě mnohem dýl. Když koluje nějaký článek po internetu dva roky, může být opravu dobrý, nebo to může být náhoda. Když něco přežije tisíc let, není to náhoda nikdy.
 • Nejchytřejší lidi, které znám, čtou (většinou moc) – nebo to dělali v minulosti.
 • Znám jen pár lidí, kteří nečtou a je s nimi zajímavé mluvit – a opačně.
 • Co se naučíte v knihách nezapomenete. Jde o kvalitativně jiný druh poznání.

[/su_spoiler]

[su_spoiler title=“Nemám čas (KDY ČÍST)“ open=“no“ style=“default“ icon=“plus“ anchor=““]

Času máme všichni stejně. Tím, že na něco nemáme čas, jen říkáme, že to pro nás není prioritou. Přesto jsem ale vloni zkusil řadu věcí, které mi čtení usnadnily. Kouzlo bylo zpravidla v tom udělat ze čtení návyk. 

 • Číst 25 minut ihned po probuzení, aby člověk nemusel hned vylézat z peřin.
 • Číst 30 minut po obědě, kdy je ležení v posteli stejně to jediné, na co se člověk zmůže.
 • Odinstalování si sociálních aplikací z mobilního telefonu. 
 • Blokace stránek pomocí softwaru ColdTurkey.
 • Číst před spaním.
 • Používání knihy místo smartphonu – v tramvaji, vlaku, kdykoliv když na někoho čekáte.
 • Začít čtením prokrastinovat.
 • Číst knihy, které jsou tak dobré, že se čtou samy.

[/su_spoiler]

[su_spoiler title=“Nebaví mě to (CO ČÍST)“ open=“no“ style=“default“ icon=“plus“ anchor=““]

Čtení je rozhovor s autorem. Když vás nezajímá, jednoduše ho opusťte. Nicméně říkat, že vás nebaví číst, je stejné jako říkat, že vás nebaví mluvit s lidmi. Problém je vždy v lidech, nikoliv ve formě rozhovoru. Přesvěčte mě o opaku.

Zde je pár bodů, které by mohly pomoci s překonáním fáze, kdy vás čtení nebaví: 

 • Čtěte, co vás baví, ne to, co musíte, co dostanete, co je populární, co byste „měli“.
 • Když vás kniha nebaví nevylévejte s vaničkou i dítě. Sáhněte po něčem jiném.
 • Nebojte se knihy nedočítat nebo je nečíst od začátku do konce.
 • Čtěte více knih naráz. Lidé říkají, že se vám budou plést příběhy a myšlenky… Momentálně mám rozečteno zhruba 14 knih a splést je dohromady je jednoznačně mnohem těžší než nesplést.
 • Nebojte se knihy měnit i v rámci jedné čtecí seance (klidně několikrát).
 • Čtěte znovu knihy, které máte rádi a zaujaly vás.
 • Erotické romány, detektivky, duchařské příběhy, komiksy, knihy o pěstování kedluben — vše z toho je v pohodě. Když vás to baví, čtěte to. Nenechte se od čtení odradit úsudkem ostatních.
 • Čtečka v kombinaci s Library Genesis – google it and thank me later.
 • Najděte si, jak vás čtení baví a nenechte rady, jako ty výše zmíněné, aby vám to nějak narušily.
  [/su_spoiler]

  A hurá na knihy. 

  Beletrie

  Hermann Hesse – Siddharta

  siddharta

  O čem to je:  O Siddharthovi, který se vydává hledat pravdu a postupně zjišťuje, kde a jak ji nenajde (po cestě taky trochu gemblí a chlastá).

  Myšlenky, co mi utkvěly:

  1. Život je hra, respektive série her. Jakmile člověk začne brát něco vážně, je v pasti. Svět je hřiště a nejlepší hráči na to nikdy nezapomínají. 
  2. Siddharta uměl hladovět, přemýšlet a čekat. Když si člověk udržuje tyto vlastnosti v pohotové funkčnosti, nic víc v životě nepotřebuje. 

  Pro koho to je: Pro lidi, kteří studují vysokou školu a mají pocit, že to co dělají, je důležité. Dokonce natolik důležité, že si tím nechají generovat starosti. 

  Lev Nikolajevič Tolstoj – Smrt Ivana Iljiče

  smrt-ivana-iljica

  O čem to je: O Ivanovi Iljiči, který umře a všem je to fuk. 

  Myšlenky, co mi utkvěly:

  1. I když je v každé jednotlivé chvíli pochopitelné, proč si člověk zvolí pohodlnější, nenáročnou cestu, proč se snaží vyhovět ostatním, proč mu sejde na tom, jak ho ostatní vidí a co si o něm myslí, promarní tak život. Děsivé af.  
  2. Velice brzo umřeme a všem, kteří umřou později také, to bude fuk. Mějme to na paměti pokaždé, když něco (ne)chceme udělat čistě kvůli někomu jinému. 
  3. YOLO.

  Pro koho to je: Pro lidi, kteří jsou z pohodlnosti a strachu v nesmyslných vztazích, nesmyslné práci, honí status jako pes vlastní ocas a mají to štěstí, že ještě neumřeli. 

  Kapil Gupta – Atmamun

  atmamun

  O čem to je: O tom, že se někdo, kdo nevíme, kdo je, baví s autorem knihy, kdo vlastně taky nevíme, kdo je. 

  Myšlenky, co mi utkvěly:

  1. Člověk, kterého vidíš v zrcadle, nejsi ty. Jakmile si to uvědomíš, můžeš mu přestat sloužit. To tě osvobodí.  
  2. Nejsi ani tvoje mysl, ani tvoje tělo. Zní to zvláštně, ale když člověk pochopí, že není svoje mysl, dodá mu to klid. Kapil říká: „Jakmile člověk pochopí, že není svou myslí, stane se živým, dýchajícím bohem“. 
  3. Intelektualizace problémů je jejich zdrojem, nikdy řešením. 
  4. Nejlíp je nám bez mysli. Proto je skvělý stav flow, kdy mysl mizí. Nejde o to změnit myšlení. Jde o to jej odstranit. Mysl je naším vězením. 
  5. Lidé nejsou šťastní, protože ke svému štěstí potřebují události.

  Pro koho to je: Pro lidi, co nemají rádi Naan a vonné tyčinky, ale stejně by ve svém životě uvítali trochu víc Dálného východu.

  Stefan Zweig – Ferdinand Magellan

  magellan

  O čem to je: O úžasném životním příběhu Ferdinanda Magellana (Fernão de Magalhães).
  O velikosti lidského ducha. O nezlomnosti, které jsou lidé schopni. O tom, že člověk vyzve na utkání živly a neprohraje.

  Zweig to napsal před 2. světovou válkou, aby dodal odvahu jednotlivcům ke vzdoru (imo). To se knize daří dnes stejně jako tehdy. 

  [su_quote style=“default“ cite=““ url=““]Když je něco lidsky možné, považuj to za dosažitelné.
  — Marcus Aurelius
  [/su_quote]

  Myšlenky, co mi utkvěly: Když má člověk misi, je schopný VŠEHO.

  Pro koho to je: Pro objevitele tohoto světa. 

  Non-fikce

  Peter Thiel – Zero to One 

  zero

  O čem to je: O kapitalismu, iluzích, které o něm máme, o pokroku, o start-upech, o technologiích. 

  Myšlenky co mi utkvěly

  1. Pokror je 0 –> 1 nikoliv 1 –> X. Opravdový pokrok je vznik nových věcí, nikoliv vylepšování těch stávajících.  
  2. Monopoly a oligopoly jsou důležité a prospěšné. Když existuje „optimální soutěž“, kdy jsou na tom všichni stejně – všichni musí stejně bojovat o přežití. Nikdo nemůže: plánovat, myslet dopředu nebo investovat do dlouhodobý projektů.
  3. Když máte 100 investic, najednou už investice s potenciálem zhodnocení 10x není zajímavá. Zajímavá je investice s potenciálem 1000x. Čím víc koňů musíte živit, tím více musíte vyhrát na dostizích, které s nimi jezdíte. Vše je relativní. 

  Pro koho to je: Pro lidi, kteří nemají peníze na investování, nerozumí technologiím, studují humanitní obor, ale rádi si o těchto věcech čtou a představují si, jak je jednou dělají. 

  Meg Jay – The Defining Decade

  DDecade

  O čem to je:  Meg Jayová pracuje jako terapeutka s lidma, kterým je 20něco. O tom to je.

  Myšlenky co mi utkvěly:  

  1. Období 20něco je složité. Mnohem víc než si lidé (kteří to už selektivně zapomněli) uvědomují. V krátké době je potřeba dostat do vzduchu příliš mnoho jonglovacích míčků. A než se to povede mockrát vám spadnou. Což je frustrující. Nicméně jestli vám míčky nepadají, je to možná znamení, že marníte čas.
  2. Problémy, které nás trápí jsou mnohem rozšířenější a častější, než si myslíme. Proč se tedy nepoučit z chyb a řešení ostatních?
  3. Kultura, společnost, vrstevníci, škola … produkují spoustu přesvědčení a názorů, které jsou feel good at the moment, ale z dlouhodobého hlediska jsou strašně škodlivé (např. na všechno máš dost času).

  Pro koho to je: Pro lidi, kterým někdy bude, je, nebo bylo 20něco.  

  Scott Adams – How to Fail at Almost Everything and Still Win Big in Life

  adams

  O čem to je:  Scott představuje sérii myšlenek, které v životě objevil a shledává je VYSOCE užitečnými. 

  Psal jsem o knize již dříve ZDE

  Myšlenky, co mi utkvěly:

  1. Každý další skill zdvojnásobí vaši tržní hodnotu. 
  2. Člověk je biologický robot, který se může naprogramovat k čemukoliv bude chtít.
  3. Usilujte o maximalizaci vaší energie
  4. Práce se hledá průběžně a celý život.

  Jinak jestli jste to už zapomněli, ještě jednou připomínám, že jsem o knize psal již dříve ZDE

  Pro koho to je: Pro lidi, jejichž optimismus je kočka, která se před pár týdny ztratila. A jim se stýská. 

  Jason Fung – The Complete Guide to Fasting: Heal Your Body Through Intermittent, Alternate-Day, and Extended Fasting

  fung-fasting

  O čem to je:  O půstu.  

  Ukázky myšlenek:

  1. Selská moudrost, která koluje okolo stravování je špatná, neřkuli nebezpečná. 
  2. Máte-li hlad nejde o opravdový hlad. Jde o zvyk. Chvíli vydržte a „hlad“ odejde.
  3. Mýty ohledně půstu: když člověk nejí tak: nemá energii, má špatnou náladu, ztrácí svaly.
  4. Když nejíte tak zhubnete (oh genius). 
  5. Nejíst je přirozené a prospěšné. Jíst pětrkrát denně svačinu bohatou na cukr je prospěšné jen pro společnosti tyto svačiny vyrábějící.  

  Pro koho to je: Pro lidi, co cvičí, chtějí zhubnout, snaží se dobře stravovat, mají málo energie a zkusili už všechno možné. Půst je odpověď. 

  P.S. Jestli půstům věříte i bez knihy, tak když nemáte čas, nebo se vám nechce, nejezte. Pijte vodu/kafe/čaj. Půsty nejsou integrálové rovnice. Půsty jsou easy. 

  Saifedean Amnous – The Bitcoin Standard

  BTC_STD

  O čem to je:  O Bitcoinu. 

  Ukázky myšlenek:

  1. Bitcoin je první způsob v dějinách lidstva, který odstraňuje z transakcí mezi lidmi prvek důvěry. Bitcoin je 0 % důvěry, 100 % ověřovaní.
  2. Jestli vám přijde smysluplný/důležitý problém, který Bitcoin řeší (viz výše), bude vám Bitcoin připadat užitečný. 
  3. Bitcoin je spíše zlatem, které může backovat ostatní měny. Není uzpůsoben k tomu, abyste si za něj někdy kupovali párek na České nebo perníčkové latté.

  Pro koho to je: Pro lidi, kteří si myslí, že jen proto že Bitcoin vypadá jako totální scam, tak to scam je.

  Timothy Ferriss – The 4HWW

  4hww

  O čem to je:  O tom, jak trochu over-agerisivní a egoistický Tim postavil online společnost, kterou automatizoval. Kniha je KONCEPČNÍM návodem, jak můžete udělat to stejné. 

  Ukázky myšlenek:

  1. Internet umožňuje neuvěřitelné věci. Můžete je ignorovat. Nikdy ale nezáviďte lidem, kteří je neignorují. Nikdy nebylo snažší se k nim připojit. 
  2. Cílem bohatství je svoboda.
  3. Lidé by měli mít sakra dobře rozmyšleno, co budou dělat, když nebudou (muset) pracovat. 
  4. Najít problém –> vytvořit řešení –> prodat je –> $ –> automatizovat a škálovat proces –> $$$. 

  Pozn. Kniha je trochu stará, chcete-li vidět živou komunitu lidí, kteří usilují o 4hodinový pracovní týden, zamiřte na Twitter.

  Pro koho to je: Pro lidi, kteří mají pocit, že internet (a peníze) jsou vehyklem ke svobodě, ale neví, z které strany to vzít.  

  Taleb – Skin in the Game

  skininthegame

  O čem to je:
  Kdo věcí, kterou dělá, neriskuje kůži nebo duši, neměl by přinejmenším od ostatních požívat příliš respektu. Kdo pak risk skrytě deleguje na ostatní je nebezpečný podvodník.  

  Ukázky myšlenek:

  1. Na světové úrovni jsem radikální liberál, na úrovni Evropy jsem liberál, na úrovni státu jsem konzervativec, na úrovni města jsem socialista, na úrovni rodiny jsem komunista.            …Na škále záleží.
  2. Kantův imperativ je špatný, protože v různých situacích, jsme různí lidé a dává smysl chovat se v nich jinak. 
  3. Suďme lidi podle toho co dělají, ne toho, co říkají. 
  4. Radikální menšina je těleso, které působí změny a její akce vždy razantně ovlivní život umírněné většině, které je to fuk.  

  Pro koho to je: Pro lidi, kteří nevědí, proč by měli v rámci svého života/práce něco riskovat nebo proč není v pohodě risk delegovat na ostatní. 

  Pozn. Taleb je zde dost vyhrocený, což by mohlo dost lidí odradit, proto doporučuju začít Antifragilitou nebo Black Swan.

  Seneca – O duševním klidu

  o-dusevnim-klidu

  O čem to je:  O duševním klidu.

  Ukázky myšlenek (přímé citace) 

  • Nevidíš, že čím vyšší postavení, tím větší hněv je provází? Objevuje se to především u bohatých, urozených a u úředníků, když se všechno bezvýznamné a nicotné, co bylo v jejich duši zvedne, jak zafouká příznivý vítr. Štěstí živí hněvivost, když zástup lichotníků stojí kolem a šeptá do ucha: „On že by měl tu drzost a odporoval by ti? 
  • … Mladí lidé musí být tedy drženi daleko od lichocení, ať poslouchají pravdu. Občas ať mají strach, stále ať jsou skromní…
  • S duší je třeba zacházet tvrdě, aby necítila rány, leda jsou-li těžké.
  • Každý, kdo soudí, že jím někdo pohrdá, je menší než ten, kdo podle něj toto pohrdání cítí, neboť každý, kdo se cítí někým opovržen, je menší než on. 
  • Pomsta je přiznání bolesti: není velký takový duch, který křivda ohne. Kdo tě urazil, je buď mocnější, nebo slabší než ty: jestliže je slabší ušetři ho, jestliže je mocnější ušetři sebe. 
  • Není tedy důvodu, aby sis myslel, že někdo žil dlouho, protože má šedivé vlasy a vrásky: nežil dlouho, ale byl tu dlouho. Řekl bys, že prožil dlouhou plavbu ten, koho strašná bouře zastihla hned při vyplutí z přístavu a štvala ho sem a tam v kruhu ve stejném prostoru střídavými nápory větru, zuřícího každou chvíli z jiné strany? Ten člověk neplul dlouho, ale dlouho byl hříčkou živlů. 
  • …žít se však musíš učit po celý život, a čemu se asi budeš divit ještě víc, po celý život se musíš učit umírat. 
  • Všeho se bojíte jako smrtelní po všem toužíte jako nesmrtelní. 

  K čemu to je: K získání perspektivy a k prožití mnohem plnějšího života (v důsledku).

  Pro koho to je: Pro tebe.
  powered by Typeform

  Seznam knih, které jsem přečetl a z kterých jsem vybíral.

  Tučně jsem označil ty, které byly asi i důležitější a lepší než ty zmíněné výše, ale už se mi to nechce přepisovat…

  • Garry Vee – Jab Jab Right Hook 
  • Mike Cernovich – The Gorrila Mindset
  • Austin Kleon – Show Your Work
  • Franciss Scott Fitzgerald – Diamant velky jako ritz 
  • Meera Kothand – 300 Email marketing tips 
  • Viktor Pride – 30 Days of Discipline
  • Robert Greene – The Art Of Seduction
  • Timothy Ferris – 4 hodinové tělo 
  • Moby – Then it All Felt Apart 
  • Alexander Ser. Puškin – Evžen Oněgin
  • Jan Vymětal – Rogerovska terapie 
  • Richard Bach – Iluze
  • Jane Austenová – Pýcha a Předsudek
  • Franzis Scott Fitzgerald – Poslední polibek
  • Spencer Davis – Who Moved My Cheese
  • Charles T. Munger – Poors Charlie Almanach
  • William Shakespeare – Král Lear
  • Scott Adams – Win Bigly
  • Francis Scott Fitzgerald – Takový pěkný pár 
  • Seneca – Letters from Stoic (2)
  • Sam Harris – The Free Will
  • Durheims – Lessons from History
  • Kamal Ravikant – Love Yourself Like your Life Would Depend on It
  • Nassim Nicholas Taleb – The Bed Of Procrustes 
  • Mika Waltari – Egypťan Sinuhet I.
  • Felix Dennis – How to get rich
  • Mark Manson – The Subtle Art… (2)
  • Sedláček a kol – Kafkonomie
  • Paulo Coelho – The Alchemist
  • Mark Manson – Everything is fucked a book about hope 
  • Adam L. Pennenber – The Virtual Loop 
  • Timothy Ferriss – The 4HWW 
  • Ladislav Heryán – U božího Mlýna 
  • Sam Selvon – Lonely Londoners 
  • Cicero – Selected Works
  • Cal Newport – Digital Minimalism 
  • Neil Gaiman – The Graveyard book
  • Kleon – Keep Going
  • Robert Greene – Mastery 
  • Usborne/Markovitch – I’ve lived in east londo for 86 ½ years
  • The Lean Startup – Eric Reis
  • The School of Life – The Great Thinkers 
  • Russ Harris – The Happiness Trap
  • William Strunk Jr. – The Elements of Style 
  • Haidt, Lukianoff – Coddling of the American Mind 
  • Charles Wheelan – The naked economics
  • Ryan Holiday – The Growth Hacker Marketing
  • Toy Box – Moje kniha Vinnetou (komiks)
  • Ildefonso Falcones – Ruka Fátimy

  Rozečtené knihy

  • Richard Feyman – Six Easy Pieces
  • Daniel Kennedy – The Million Letter 
  • F. M. Dostojevskij – Bratři Karamazovi 
  • F.S. Fitzgerald – Něžná je noc 
  • Andrew Solomon – The Noonday Demon
  • Ernest Hemingway – Komu zvoní hrana
  • Jiddu Krishnamurti – Can the Mind Be Quiet?
  • The Leeters of a Post-Impressionist / Being the Familiar Correspondence of Vincent Van Gogh
  • Clark Scott – But How Do It Know?
  • Donald Roberston – How to Think Like a Roman Emperor: The Stoic Philosophy of Marcus Aurelius
  • Matt Ridley – The Rational Optimist
  • Paul B. Carroll – Billion Dollar Lessons
  • Robert Greene – The Laws of Human Nature
  • Yates – Art of Memory 
  • George Orwell – A Collection of Essays
  • Ernst Becker – The Denial of Death  

  Jestli jste dočetli nebo doscrollovali až sem – díky!
  A ať to v tomto roce čte! 

Zanechte první komentář

Podobné příspěvky

Níže nadjete podobné příspěvky.

Jak vydělat na internetu

Jak si vydělat peníze na internetu? Prací. Jako všude jinde. Bohužel. Pokud hledáte zázračný návod na internetové miliony, zklamu vás. Pokud však hledáte způsob, jak vydělat peníze na internetu prací, jste tu správně. Na internetu se živím poslední dva roky.…...

jak vydělat peníze na internetu - ilustrační obrázek

9 knih, které čtu znovu každý rok

Jak parafrázoval Naval: "Nechci číst všechno. Chci jen číst 100 skvělých knih znovu a znovu." To je devět knih, které mě skutečně oslovují, a věřím, že jejich každoroční opakované čtení je činnost s NEUVĚŘITELNĚ vysokou návratností investic. Neváhejte a nechte…...