Myšlenky z knihy Scotta Adamse, které mi změnily život.

Vojtěch Bruk
Vojtěch Bruk

Na první pohled clickbait ale nepřeháním. Kniha změnila to, jak přemýšlím o světě a tím pádem i to, jak žiju. Myšlenky v knize jsou praktické mentální modely, které mi pomohly změnit chování ve věcech na kterých opravdu záleží. Rozhodně šlo o jednu z knih, u kterých jsem si přál, abych ji napsal sám.  Nesnažte se být nejlepšími v jednom oboru. Jak ale jinak dosáhnout vyjímečnosti? Skrz společný průnik věcí, ve kterých jste dobří. Scott říká, že je mnohem jednodušší dostat se do top 25 % ve dvou různých oborech než do top 2 % v oboru jednom. Což dává smysl.…

Na první pohled clickbait ale nepřeháním. Kniha změnila to, jak přemýšlím o světě a tím pádem i to, jak žiju.

Myšlenky v knize jsou praktické mentální modely, které mi pomohly změnit chování ve věcech na kterých opravdu záleží.

Rozhodně šlo o jednu z knih, u kterých jsem si přál, abych ji napsal sám. 

Nesnažte se být nejlepšími v jednom oboru.

Jak ale jinak dosáhnout vyjímečnosti? Skrz společný průnik věcí, ve kterých jste dobří.

Scott říká, že je mnohem jednodušší dostat se do top 25 % ve dvou různých oborech než do top 2 % v oboru jednom. Což dává smysl. Nicméně, díky průniku nejste jen dobří ve dvou oborech, jste skvelý v jejich kombinaci.

Představte si profesionálního fotbalistu, který je lepší než 3/4 hráčů v dané soutěži a zároveň píše lépe než 3/4 lidí. Není nejlepším fotbalistou ani spisovatelem. Nicméně tím, že v sobě kombinuje obě tyto schopnosti, tak si vytváří vlastní kategorii: fotbalista-spisovatel, ve které nejlepší je. 

Tržní ekonomika miluje ty nejlepší. Stejně tak je milujeme my jakožto lidé. Efekt vítěz bere vše se stále uplatňuje. Scott nás jen nabádá, abychom si vytvořili vlastní pole rivalů tím, že budeme sami sebou. 

Maximalizujte svou energii

Energie je základ všeho. Už před nějakou dobou jsem si uvědomil, že maximalizace energie je pro mě dokonce smyslem života. #nokidding. O tom ale jindy.

Prozatím nám bude stačit, když si uvědomíme, že energii potřebujeme téměř na vše důležité v životě: práci, myšlení, vztahy…

Věci, které jsou pro nás ztrátou času nám energii naopak berou: schůzky v práci, zbytečné přesvědčování, nudná práce.

Scott nabízí tento rámec jakožto kompas, který nám pomůže udělat správné rozhodnutí, kdykoliv to bude potřeba: Rozhodujme se pro možnosti, které nám dají maximum energie.

Pár příkladů:

  • Ořechy > pečivo
  • úmorný úkol do školy > úmornější nahrazovaní neodevzdaného úkolu do školy v budoucnu
  • Čajovna > hospoda
  • Sex > masturbace
  • Gym > téměř cokoliv
  • Diskuze > téměř cokoliv
  • Spánek > téměř cokoliv
  • Kafe > pivo

Vypadá to banálně. Funguje to skvěle. Zkuste to.

Každý další skill zdvojnásobuje vaši hodnotu

Každá nová věc, kterou se naučíte zdvojnásobuje hodnotu celého vašeho skillsetu.

Připomínám, že jde o mentální model, který má být užitečný, nikoliv pravdivý.

Když jste účetní a naučíte se tvořit ruční mýdlo reálně to vaši tržní hodnotu nezdvojnásobí. Nicméně, budete-li věřit, že ano, tak vás to může motivovat k tomu, abyste se mýdlo tvořit naučili. A o to jde.

Nicméně nejde jen mentální berličku, která by neměla s realitou nic společného.

Klidně se může stát, že začnete mýdlo tvořit po odpoledních, prodávat na internetu a vytvoříte si díky vaším účetním schopnostem systém, jak velice efektivně vést freelance účetnictví. Někde se o vašem systému zmíníte, ostatní freelanceři se nadchnou a vy opustíte svou práci účetní a budete pomáhat dělat účetnictví lidem na volné noze. Klidně za dvojnásobný plat jako jste měli v minulé práci.

Není to pravděpodobné, ale je to možné. Budoucnost je nevyzpytatelná. Stejně jako užitečnost vašich schopností. 

Jsme biologičtí roboti

Z velké části jsme biologické stroje, které fungují určitým způsobem. Aniž bychom popírali jedinečnost, existuje spousta opakujících se vzorců a posloupností, které můžeme vysledovat a následně využít. 

Když o sobě budeme přemýšlet jako o robotech, kteří se dají naprogramovat má to spoustu výhod. Jednak je jasné, že budeme věřit, že je možná změna. Druhak začneme dělat věci, které bychom jinak nedělali. Roboti nemají ego. 

Jak mohu vzorce vypadat?

Možná vaše nálada klesá úměrně tomu, jak dlouho jste nebyli na čerstvém vzduchu. Možná jste neskutečně ospalí, když máte na oběd bílou rýži. Možná ráno nemůžete vstát, protože je v pokoji zima. Možná jste nepříjemní af, kdykoliv přijdete někam pozdě. 

To vše jsou vzorce, které můžete vysledovat a následně měnit. Ať už je vašim cílem nergie, štěstí nebo cokoliv, tak dívat se na sebe jako na naprogramovaného robota může rozhodně pomoct uskutečnit kroky, které vás k danému cíli přiblíží. 

Vítězové mají systémy, poražení cíle

Dávali jste si někdy cíle? Jestli ano, dost možná jste zažili paradox, který s cíli souvisí. Často se nám cíle dosáhnout nepodaří (neúspěch). I když se nám ho však dosáhnout podaří, tak pocit uspokojení trvá jen tak dlouho, než vymyslíme cíl nový a řekněte si sami, jak dlouho to většinou trvá….

V čem jsou jiné systémy?

Předně v tom, že nám poskytují uspokojení na pravidelné bázi. Když máte cíl zhubnout 10 kilo, budete mít radost, když cíle dosáhnete (chvíli).

Když však máte systém, že budete jíst dobře, tak pokud máte jasno v tom, co to pro vás znamená, tak můžete mít oprávněnou radost každý den, kdy se vám podaří systém stravování dodržet.

Systémy jsou dlouhodobé. Naval Ravikant řekl, že všechno dobro v životě pochází ze složeného úroku. Systémy jsou způsobem jak na tento úrok investovat. 

Když máte za cíl nejíst sladké věci, selžete pokaždé, když si něco sladkého dáte. Jestli máte systém, který vás vede a nutí k tomu jíst zdravě, pokaždé, když si dáte něco sladkého tak víte, že je to fuk. Kýbl sladké vody vylitý do moře salinitu nesníží.

Systémy jsou dlouhodobé a nehroutí se z dílčích selhání.

Systémy rostou společně s vámi – cíle vás omezují a měli by se používat jen abychom věděli, kam směřovat cíle našich systémů. 


Tolik z knihy Scotta Adamse, kterou všem moc doporučuju. Najdete v ní toho mnohem více, než jsem zmínil teď. 

Jak vám myšlenky knihy zní? 

Dejte mi vědět a mějte se krásně.

Vojta 

Zanechte první komentář

Podobné příspěvky

Níže nadjete podobné příspěvky.

Jak vydělat na internetu

Jak si vydělat peníze na internetu? Prací. Jako všude jinde. Bohužel. Pokud hledáte zázračný návod na internetové miliony, zklamu vás. Pokud však hledáte způsob, jak vydělat peníze na internetu prací, jste tu správně. Na internetu se živím poslední dva roky.…...

jak vydělat peníze na internetu - ilustrační obrázek

9 knih, které čtu znovu každý rok

Jak parafrázoval Naval: "Nechci číst všechno. Chci jen číst 100 skvělých knih znovu a znovu." To je devět knih, které mě skutečně oslovují, a věřím, že jejich každoroční opakované čtení je činnost s NEUVĚŘITELNĚ vysokou návratností investic. Neváhejte a nechte…...