Knihy na dovolenou k moři (2022)

Vojtěch Bruk
Vojtěch Bruk

Ne každá kniha je vhodná k moři. Osobně se mi osvědčilo, když knihy k moři splňují „mořská“ kritéria, na která se podíváme níže. Snažil jsem se vybrat to nejlepší z Fikce a Non-fikce, přičemž bude-li zájem, rád řazení později zpřesním. Narozdíl od většiny podobných seznamů jsem však postavil jedno kritérium nadevše: aby knihy ze seznamu byly dobrou volbou ke čtení, i když zrovna u moře nejste. Co by měli knihy na dovolenou k moři splňovat? Následující 3 atributy spojují většinu knih, které jsem měl štěstí přečíst u moře a které mě opravdu bavily. Musí to ubíhat Velké množství času na…

Knihy na dovolenou k moři - náhledový obrázek

Ne každá kniha je vhodná k moři. Osobně se mi osvědčilo, když knihy k moři splňují „mořská“ kritéria, na která se podíváme níže.

Snažil jsem se vybrat to nejlepší z Fikce a Non-fikce, přičemž bude-li zájem, rád řazení později zpřesním.

Narozdíl od většiny podobných seznamů jsem však postavil jedno kritérium nadevše: aby knihy ze seznamu byly dobrou volbou ke čtení, i když zrovna u moře nejste.

Co by měli knihy na dovolenou k moři splňovat?

Následující 3 atributy spojují většinu knih, které jsem měl štěstí přečíst u moře a které mě opravdu bavily.

Musí to ubíhat

Velké množství času na čtení je společně s místní pekárnou asi nejlepší atribut přímořského pobytu. Relativně celký čas na čtení je dvojsečná zbraň. Je to skvělé. Nicméně kniha, která vás baví číst 15 minut nemá často schopost tuto svou vlastnost naduplikovat. A po 15 minutách vás od čtení může snadno odvést jedna z mnoha přímořských aktivit, aniž byste se k němu vrátily.

Knihy tedy musí být zábavné, vtahující a ubíhat v příjemném tempu. Obří romány se mi v tomto směru obzvláště osvědčily.

Nesmí to být moc náročné

Jde vlastně o podpěrný pilíř předchozího bodu. I když znám masochisty, co se jsou schopni na pláži smažit u Nietzscheho, osobně jsem nečetl jen na těch prázdninách, na kterých jsem si dal za cíl „se vzdělat“ a přizpůsobil tomu seznam knih v batohu.

Pomůže, když tam je voda

Věřte nebo ne ale přítomnost vody na stránkách vaší knihy zvýší její zábavnost minimálně o 25 %. Nevím proč. Ale potom, co se mi to tolikrát osvědčilo, jsem se s tím prostě smířil.

A doporučuji vám to stejné….

Fikce k moři

Barmské dny – George Orwell

Nazí a mrtví – Norman Mailer

Kavky – Ken Follett

Hranice věčnosti – Ken Follet

Láska za času cholery – Gabriel García Márquez

Nonfikce k moři

4000 týdnů – Oliver Burkeman

The Subtle Art of Not Giving a F*ck – Mark Manson

O krátkosti života – Seneca

Závěrem

Užijte si vaši dovolenou a kdybyste narazili na knihu, která se u moře skvěle četla vám, dejte mi vědět!

Rád ji přidám do seznamu.

V.

Zanechte první komentář

Podobné příspěvky

Níže nadjete podobné příspěvky.

Jak vydělat na internetu

Jak si vydělat peníze na internetu? Prací. Jako všude jinde. Bohužel. Pokud hledáte zázračný návod na internetové miliony, zklamu vás. Pokud však hledáte způsob, jak vydělat peníze na internetu prací, jste tu správně. Na internetu se živím poslední dva roky.…...

jak vydělat peníze na internetu - ilustrační obrázek

9 knih, které čtu znovu každý rok

Jak parafrázoval Naval: "Nechci číst všechno. Chci jen číst 100 skvělých knih znovu a znovu." To je devět knih, které mě skutečně oslovují, a věřím, že jejich každoroční opakované čtení je činnost s NEUVĚŘITELNĚ vysokou návratností investic. Neváhejte a nechte…...