Anki – Proč je tato aplikace na učení tak skvělá? (2023)

Vojtěch Bruk
Vojtěch Bruk

Anki je aplikace na učení. Funguje na bázi kartiček (na jedné straně otázka na druhé straně odpověď). Ale má jednu zásadní výhodu. Využívá tzv…

anki aplikace náhled

Anki je aplikace na učení. Funguje na bázi kartiček (na jedné straně otázka na druhé straně odpověď). Ale má jednu zásadní výhodu. Využívá princip tzv. spaced repetition.

To z ní dělá nejužitečnější a nejlepší aplikaci na učení, co znám.

Proč?

Začněme tím, co vlastně spaced repetition (česky bychom řekli opakování s intervalem) je.

Co je spaced repetition (opakování s intervalem)?

Hermann Ebbingaus zjistil zajímavou věc: Nejvíce toho člověk zapomene ihned po naučení (červená křivka na obrázku níže).

Když se během hodiny nabiflujete 100 slovíček, zrhuba půlku jich zapomenete ještě ten den. Nicméně ty co si zapomatujete, vám v hlavě vydrží déle.

Spaced repetition je pak založená na tom, že si slovíčka stále připomínáte a díky tomu maximálně efektivně bojujete s křivkou zapomínání.

A přesně k tomu slouží Anki.

Na jakém principu Anki funguje?

Anki dělá jednodušše to, že čím více problémů máte s nějakou kartičkou, tím častěji se vám ukazuje.

To vede k tomu, že se nezdržujete kartičkami, které jsou pro vás snadné (ty se vám ukáží jen pro jistotu jednou za pár měsíců), ale kartičky, které vám nejdou se zobrazují víceméně každý den.

Jaké jsou hlavní výhody Anki?

Anki má řadu výhod, mezi ty hlavní pak počítám

  1. Efektivitu: Anki vás zasoustředí na informace, které si pamatujete špatně a ušetří vás omýlání otho, co umíte. To je učení na steroidech. Díky tomu se toho naučíte mnohem víc za méně (byť intenzivního) času.
  2. Jednoduchost: I když nevíte nic o opakování s intervalem ani o Anki, pochopit a naučit se používat tuto aplikace vám zabere zhruba 28 vteřin. To je vše.
  3. Přizpůsobitelnost: Můžete si vytvořit vlastní kartičky s otázkami a odpověďmi a přizpůsobit je tak, aby odpovídaly vašim potřebám a zájmům. Osobně třeba používám téměř výhradně kartičky z fotek/printscreenů.
  4. Dostupnost: Anki je na počítači úplně zdarma a má i povedenou mobilní aplikaci, nicméně tu si musíte zaplatit.
  5. Podpora komunity: Existuje široká komunita uživatelů Anki, kteří sdílejí své vlastní kartičky, takže pro věci jakou je třeba učení jazyků, budete moci klidně začít s již vytvořeným setem.
  6. Možnosti sdílení: Anki umožňuje spolupráci s ostatními uživateli, takže můžete sdílet své kartičky s přáteli nebo spolužáky. Což se může hodit.

Pro koho je aplikace hlavně vhodná?

Anki ocení především lidé, co se chtějí něco naučit. Studenti jsou jasnou cílovkou, nicméně osobně již studentem dávno nejsem a stejně používám Anki denně a učím se v ní poker.

Anki má také širokou základnu příznivců mezi lidmi, kteří se učí jazyky.

Anki Zdroje

O Anki existuje řada zdrojů, kde můžete nabrat inspiraci:

  1. Oficiální stránky Anki: Zde si můžete aplikaci zdarma stáhnout.
  2. Diskuzní fórum Anki
  3. Redditová skupina Anki

Závěr

Anki je jedna z nejlepších učících aplikací na světě, protože je jednoduchá a staví na vědě.

Koneckonců ji vyzkoušejte a posuďte to sami).

A dejte mi vědět v komentářích, jak na vás anki působí!

Zanechte první komentář

Podobné příspěvky

Níže nadjete podobné příspěvky.